Rowery możesz przewozić między innymi w bagażniku montowanym na dachu lub z tyłu auta. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz wyposażyć pojazd w dodatkową tablicę rejestracyjną. Dlaczego trzecia tablica rejestracyjna jest tak istotna? Jak ją wyrobić oraz ile kosztuje? Sprawdź nasz artykuł i znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Od 1 stycznia 2016 roku kierowca, który używa dodatkowego bagażnika montowanego z tyłu bagażnika – na przykład na haku holowniczym – może złożyć wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej w wydziale komunikacji. Dodatkowa tablica służy nie tylko w przypadkach przewożenia bagażnika rowerowego, ale można ją wykorzystać także przy innych elementach, których montaż negatywnie wpływa na widoczność tablicy rejestracyjnej auta. Zresztą, to rozwiązanie jest zalecane w momencie, w którym bagażnik będzie zasłaniał rejestrację samochodu. Co ważne, zgodnie z polskim prawem nie można przekładać tablicy z samochodu na bagażnik albo dorabiać tablicy na własną rękę – na przykład kupując jej replikę w Internecie.
Jak wygląda trzecia tablica rejestracyjna? Nie różni się niczym od pozostałych dwóch tablic. Znajdziesz na niej dokładnie ten sam numer rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną, której fragment zostaje umieszczony w dowodzie rejestracyjnym z dopiskiem bagażnik (rubryka Adnotacje urzędowe). Taka notka sprawia, że nie musisz wymieniać dokumentu na nowy.
Jakie konsekwencje grożą za brak tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym?
Brak tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym to wykroczenie, za które można otrzymać mandat w wysokości kilkuset złotych. Według przepisów prawa o ruchu drogowym każdy pojazd samochodowy musi być wyposażony w tylne tablice rejestracyjne z odpowiednimi oznaczeniami legalizacyjnymi. Zakrywanie lub brak widoczności tablicy rejestracyjnej to naruszenie prawa i może skutkować nałożeniem mandatu oraz punktów karanych na prawo jazdy. Właściciel pojazdu może uniknąć konsekwencji prawa, wyrabiając dodatkową tablicę rejestracyjną i umieszczając ją na bagażniku rowerowym z odpowiednim oznaczeniem bagażnika.
W jaki sposób możesz wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną?
Na wyrobienie dodatkowej tablicy rejestracyjnej możesz zdecydować się w każdym momencie. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji w Twoim urzędzie miasta, dzielnicy lub powiatu. Tam możesz złożyć wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej. Oprócz wniosku potrzebujesz jeszcze inne dokumenty, w tym:
- dowód tożsamości,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- kartę pojazdu (jeśli samochód został już zarejestrowany).
Koszt dodatkowej tablicy rejestracyjnej
Ile kosztuje trzecia tablica rejestracyjna? Za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej zapłacimy ~53 zł. Na tę cenę składa się opłata za samą tablicę (koszt 40 złotych) oraz komplet nalepek legalizacyjnych (12.50 zł.).
Czas oczekiwania
Wydanie tablicy rejestracyjnej wynosi kilka dni roboczych. To, czy będziesz czekać 3, czy 5 dni zależy od producenta tablic, czasu przygotowania oraz urzędu, który przyjął wniosek.
Dodatkowa tablica rejestracyjna a sprzedaż samochodu
Co zrobić z trzecią tablicą rejestracyjną przy sprzedaży samochodu? Gdy sprzedajesz auto wraz z trzecią tablicą rejestracyjną, należy przekazać ją nowemu właścicielowi tak jak pozostałe dokumenty pojazdu. Nie jest wymagane oddawanie trzeciej tablicy do wydziału komunikacji po sprzedaży samochodu. Jedyną sytuacją, w której powinniśmy oddać trzecią tablicę rejestracyjną, jest wyrejestrowanie dodatkowego bagażnika. W takim przypadku należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie trzeciej tablicy rejestracyjnej w wydziale komunikacji.