Nie da się ukryć, że najdoskonalszymi boxami, które sprawiają, że możemy zabrać ze sobą większą ilość rzeczy i wciąż podróżować w pełnym komforcie są modele marki THULE. Światowej sławy producent bagażników dachowych zapewnia przy tym modele na miarę i możliwości niemal każdego pojazdu. Niektóre z nich dedykowane są więc mniejszym samochodom osobowym, inne można swobodnie mocować na dachu aut typu combi, SUV, minivan. Skąd jednak wiedzieć, że wybraliśmy odpowiedni egzemplarz? Jakie elementy uwzględnić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wynajmu/kupna? Poniżej kilka praktycznych wskazówek odnośnie tego, jak dobrać box dachowy do samochodu.
Czy istnieje uniwersalny box dachowy?
Nie mamy dobrej wiadomości – dachowe boxy dopasowane do każdego pojazdu i modelu nie istnieją. Jest też dobra wiadomość – na rynku dostępne są różne bagażniki samochodowe, w Auto-Carrier pomagamy naszym klientom w wyborze optymalnego rozwiązania. Na spore trudności mogą natknąć się właściciele aut bez relingów, brak podłużnych belek zamocowanych na dachu samochodu sprawia, że muszą oni wybierać wyłącznie rozwiązania dedykowane do danego modelu.
Jak dobrać box do samochodu pod względem wymiarów?
Na odpowiedź na pytanie o to, jak dobrać box do samochodu powinny składać się co najmniej trzy kwestie. Pierwszą z nich są wymiary. Rozmiar bagażnika dachowego musi być dostosowany do wielkości naszego pojazdu. Głównie chodzi o to, aby box nie ograniczał widoczności zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. Poza tym nie może on utrudniać otwierania tylnej klapy bagażnika. W związku z tym maksymalnie powinien zachodzić na przednią (a w sedanach również tylną) szybę nie więcej niż około 10-15 cm. Jak dopasować bagażniki dachowe do samochodu i nośności jego dachu?
Wybór właściwego modelu niestety nie kończy się na wymiarach bagażnika na dach. Zanim wypożyczymy/kupimy dodatkowe miejsce na bagaże, powinniśmy znać odpowiedź na pytanie, jak dopasować box dachowy do samochodu pod względem nośności jego dachu. Informację na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Należy pamiętać, że jeśli nośność dachu wynosi przykładowo 75 kg, to nie możemy zamontować na nim boxu o ładowności 75 kg. Należy bowiem odliczyć wagę samego bagażnika, która zwykle waha się w granicach 13-24 kg. Wówczas to odpowiedni więc będzie box o ładowności 50 kg.
Obciążenie dachu samochodowego – jak obliczyć wagę bagażu, którą można przewieźć?
Obliczenie przeciążenia, które udźwignie dach samochodu, jest niezwykle istotne. Pamiętaj, że pod uwagę nie bierzesz jedynie wagi samego bagażu, ale również wagę bagażnika oraz elementów mocujących, które również mogą stanowić niemały ciężar.
Po sprawdzeniu limitu obciążenia dachu, zobacz, ile waży:
- bagażnik bazowy,
- uchwyty na rowery, kajaki, deski bądź narty, dodaj przy okazji też wagę samego sprzętu sportowego,
bądź
- boxu dachowego,
- ładunku, który zostanie w boxie przewieziony.
Na rynku można znaleźć różne modele boxów. Box dachowy może ważyć od 10 do nawet 30 kilogramów. Trzeba również doliczyć wagę bagażnika bazowego, zazwyczaj jego ciężar oscyluje w granicach 5 kilogramów. Dodatkowe kilka kilogramów mogą ważyć pozostałe elementy przeznaczone do unieruchomienia i zabezpieczenia bagażu (wymienić tu można m.in. taśmy), a to oznacza, że sam bagażnik z niezaładowanym boxem może ważyć kilkanaście kilogramów.
Boxy dachowe – jaki wybrać sposób montażu?
Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób montażu boxu dachowego. Jaki wybrać spośród dostępnych opcji? Najważniejsze, aby był on zgodny z posiadanym bagażnikiem bazowym. W przeciwnym razie instalacja będzie niemożliwa. Zdecydowanie najwygodniejszym – najszybszym i najprostszym w obsłudze jest system PowerClick stosowany w bagażnikach marki THULE.